1. nodaļa. Ievads

Šī grāmata ir mans mēģinājums samērā vieglā formā ar minimālu teorijas materiālu sniegt praktiskus padomus statistisko analīžu veikšanā biologiem. Tā kā uzsvars ir likts uz vārdu ‘’praktiski’’, tad lielāko grāmatas daļu sastāda piemēri tam, kā veikt katru no apskatītajiem statistiskajiem testiem.

Plašāka teorētiskā pamatojuma iegūšanai noderēs citu autoru darbi. Nenoliedzami nopietnākais darbs latviešu valodā biometrijas jomā ir jāmin Liepa (1974) grāmata, angļu valodā tas būtu kāds no Sokala un Rohlfa izdevumiem, piemēram, Sokal and Rohlf (1995). Vieglākā formā nelielu teorētisko pamatojumu statistiskas pamatmetodēm latviešu valodā var meklēt Arhipova and Bāliņa (2006), tikai tajā piemēri būs no ekonomikas jomas. Par modernākām metodēm informāciju var meklēt, piemēram, Zuur, Ieno, and Smith (2007).

Programma R ir izvēlēta kā rīks, ar kuru veikt prakstisko datu analīzi. Kāpēc tieši programma R? Pirmais arguments ir tas, ka šī programma ir bezmaksas, attiecīgi ir pieejama jebkuram lietotājam, kas izvēlēties izmantot šo grāmatu. Otrkārt, pamatdarbības programmā R notiek ar komandu rindām, kas lietotājam liek aizdomātas par darbībām, kuras viņš taisās veikt, nevis vienkārši kaut ko ņemts un klikšķināt. Trešais iemesls būtu tas, ka R šobrīd ir straujāk attīstošās statistikas programma, kas ļauj tajā veikt arī pašas jaunākās analīzes.

Dotais materiāls ir mans pirmais mēģinājums uzrakstīt grāmatu par R, tāpēc tajā var ļoti daudz vēl pilnveidojamu lietu. Kā alternatīvus materiālus statistisko analīžu veikšanai programmā R var izmantot, piemēram, Verzani (2005), Everitt and Hothorn (2006) vai Maindonald and Braun (2010).